Zabytki

Znajduje się tu też wiele budynków o unikalnej architekturze berlińskich architektów, jak np. teatr zaprojektowany przez Oskara Kaufmanna. Oprócz pięknych niewielkich kamienic w najstarszej części miasta, jest tu też wiele budynków postindustrialnych dostosowanych do nowych funkcji, np. lofty w okolicach ulicy Fabrycznej czy część budynków Fabryki Wełny zaadaptowane na centrum handlowe. Centrum miasta jest obecnie rewitalizowane.

  • Ratusz i Stary Rynek – rynek stanowi centralny punkt miasta od XIV wieku do dziś. Był przez stulecia głównym placem handlowym, przez który przebiegał też główny trakt komunikacyjny. Ratusz, w swej głównej części z wieżą powstał w XV wieku, co pokazuje odsłonięta spod tynku wnęka po fasadzie. Ciekawostką jest fakt, iż ratuszowa wieża w wyniku błędów konstrukcyjnych została lekko pochylona od pionu.
  • Wieża Łaziebna jest pozostałością po średniowiecznym systemie obwarowań miejskich. Jej nazwa wzięła się od położonej w pobliżu łaźni miejskiej. Bywa również nazywana – Wieżą Głodową w wyniku zburzenia oryginalnej Wieży Głodowej, która stała kilkadziesiąt metrów dalej W czasach średniowiecznych wieża służyła jako więzienie.
  • Kościół pw. MB Częstochowskiej –zbudowany w XVIII wieku jako zbór ewangelicki. Wieżę dostawiono kilkanaście lat później. Znajdują się w nim m.in. barokowy ołtarz główny, kamienna rokokowa chrzcielnica oraz szereg rzeźbionych płyt epitafijnych.
  • Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela –zbudowany 1915-1917 dla parafii ewangelicko – augsburskiej. W 1946 przejęty przez katolików. Z racji znakomitej akustyki w świątyni odbywają się koncerty. W 1926 roku wykonano tu słynne wówczas oratorium „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora.
  • Gmach teatru -modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego (dawniej: Teatru Operowego – Hali Miejskiej) znajduje się przy al. Niepodległości, w pobliżu jej skrzyżowania z ul. Kupiecką. Powstał w 1931 roku według projektu Oskara Kaufmanna, był obiektem wielofunkcyjnym, przystosowanym do wystawiania dzieł zarówno dramatycznych, muzycznych, baletowych, filmów, a przede wszystkim oper. Dziś mieści się tu Teatr Lubuski.
  • Park Winny i Palmiarnia – Palmiarnia powstała w 1961 roku dostawiona do domku winiarskiego. Mieści się w niej restauracja z salami konsumpcyjnymi pośród tropikalnej roślinności. W otoczeniu Palmiarni znajduje się odtworzona winnica, nawiązująca do dawnych rozległych plantacji, pokrywających wszystkie stoki podmiejskie.
Haust Minibrowar

Plac Pocztowy 9

W zabytkowej kamienicy w sąsiedztwie Wieży Głodowej powstał Haust Minibrowar, restauracja, pub. U progu w sąsiedztwie kadzi warzelnych znajduje się część pubowa. Na pierwszym piętrze elegancka restauracja, gdzie serwujemy zarówno przekąski „do piwa”, jak i wszystkie dania z piwa, przyrządzone przez naszych znakomitych kucharzy.

Kawon Piwnica Artystyczna

Zamkowa 5

Kawon to 2 bardzo odmiennie, ale ciekawie urządzone sale, czyli podwójna przyjemność. Siądą Państwo wygodnie w klimatycznej piwnicy. Zamówią piwo, zostawiając męczący dzień za drzwiami. Na drugim barze gra muzyka. To kolejny ciekawy koncert. Daj się ponieść dźwiękom i poczuj moc jaką niesie muzyka na żywo. Weekendami imprezy w tanecznych rytmach.

JazzGot Cafe & Restaurant

ul. Niepodległości 25

Jazzgot Cafe & Restaurant oferuje wyśmienitą kuchnię i szeroką gamę drinków, a wszystko w doskonałej oprawie. Nowoczesne, ale przytulne wnętrze nadaje się na wykwintną kolację, jak również spotkania biznesowe. Znakomita kawa w kilku rodzajach przyciąga gości od samego rana.

4 Róże dla Lucienne

Stary Rynek 17

Klub zajmuje całe piętro starej kamienicy położonej obok ratusza miejskiego w samym rynku zielonej góry. Ciekawa propozycja, kryjąca wiele możliwości. Mnogość sal i „klimatów” pozwolą się odnaleźć każdemu. W piątkowe wieczory i weekend są organizowane ciekawe imprezy o których się mogą Państwo dowiedzieć odwiedzając ich stronę www www.4roze.pl.

Filharmonia

Filharmonia Zielonogórska im Tadeusza Bairda – filharmonia w Zielonej Górze powstała w 1974 roku. Filharmonia dysponuje dwiema salami koncertowymi i łącznie może pomieścić 600 osób. Rokrocznie w filharmonii odbywają się artystyczne wydarzenia marca – „Międzynarodowe Spotkania Muzyczne Wschód-Zachód”.

Winobranie

Zielona Góra, znana jest jako jedyne miasto w Polsce z zachowanymi bogatymi tradycjami winiarskimi. Coroczny festiwal wina, zwany „Winobraniem”, odbywający się we wrześniu stanowi nie lada atrakcję dla turystów ponieważ w mieście przez cały tydzień trwają imprezy kulturalne. Miasto na ten czas zamienia się w „świąteczny jarmark”.

Teatry/Kina

Teatr Lubuski znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmiejskiego. Z repertuarem naszego teatru mogą się Państwo zapoznać na tej stronie.

W pobliżu Śródmiejskiego, do 7 minut spacerem, znajduje się 9 sal kinowych Cinema City, gdzie projekcje filmów trwają do bardzo późnych godzin wieczornych. Mnogość sal to mnogość propozycji więc na pewno znajdą Państwo coś dla siebie. Aktualny repertuar Cinema City znajdą Państwo pod tym adresem.

FALUBAZ Zielonogórski Klub Żużlowy

Zielonogórski Klub Żużlowy SSA i nasza drużyna Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra to duma Ziemi Lubuskiej. Zdobywca siedmiu złotych medali w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Mecze Ekstraligi Żużlowej w Zielonej Górze to wspaniałe sportowe widowisko dla całej rodziny. Rodziców z dziećmi zapraszamy szczególnie na sektor C na nowej trybunie przy prostej startowej oraz do Strefy Falubaziaka, którš co mecz odwiedzajš wspaniali goœcie. Terminarz rozgrywek w sezonie 2016 i informacje z życia klubu znajdziecie Państwo pod linkiem: http://www.falubaz.com

Centrum Rekreacyjno-Sportowe

aqua park, squash, siłownia, sauna, restauracja i wiele innych atrakcji…

centrum-rekreacyjne-w-zielonej-gorze